• AMERIKAN DOLARI
  16,2190
  % -0,80
 • € EURO
  17,4249
  % -0,89
 • BITCOIN/TL
  462344,702
  % -4,05
 • ETHEREUM/TL
  28033
  % -6,99
 • SHIBA INU/TL
  0.0001686
  % -4,54
 • BNB/TL
  4820.4
  % -5,02
 • LITECOIN/TL
  993.58
  % -5,60
 • RIPPLE/TL
  6.16
  % -4,24

Akıllı Kontratlar Nedir ve Nasıl Çalışır?

Akıllı Kontratlar Nedir ve Nasıl Çalışır?

Akıllı Kontratlar Nedir ve Nasıl Çalışır?

Akıllı kontrat sözleşmelerde yer alan maddeleri kod şeklinde kendiliğinden yürüten uygulama olarak adlandırılmaktadır. Alıcı ile satıcı arasında uygulanmaktadır. İnsan müdahalesine ihtiyaç duyulmadan yapılan işlemlerdir. Merkezi yoktur. Bir blockchain ağı üzerinden yapılmaktadır. Dağıtılmış akıllı sözleşmeler olarak da kullanımı yapılmaktadır. İnsan yaşamında yer almaya başlayan ve büyük bir hızla gelişme gösteren online para sistemlerinde kullanılan yöntemdir. Makineler yardımı ile görevler yerine getirilerek kodlama süreçleri başlamaktadır.

Akıllı Kontratların Özellikleri

Akıllı kontratlar teknoloji ile bütünleşerek gelişen sistematik bir kodlama düzenidir. İnsanlar arasında yapılan sözleşmelerin robotik ortamda kodlanması ile ortaya çıkmaktadır. Yapılan tüm işlemler izlenebilmektedir. Geri döndürülmesi mümkün olmamaktadır. Gelişmiş bir blockchain ağı üzerinden yapılmaktadır. Kullanımı kolay ve basit bir anlatım diline sahip olduğu bilinmektedir. Günümüzde yeni gelişen bir uygulama alanı içerisinde ilerlemektedir.

Belirlenen koşulların yerine getirilmesinde kullanılan bir uygulama türüdür. Akıllı sözleşme olarak da tanımlanmaktadır. Otomatik olarak çalışma prensiplerine sahip işlemlerdir. Hiçbir müdahaleye gerek duyulmadan yapılmaktadır. Kişi tarafından istenildiği taktirde bağımsız bir şekilde de çalışabilmektedir. Teknolojinin yeni getirdiği uygulamalar arasında beğeni gören bir çalışma prensibine sahip olan kodlama sistemi olmuştur.

Akıllı Kontratların Çalışma Şekilleri

Akıllı sözleşme kullanımı son dönemlerde giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. Günümüzde ise çoğunlukla kripto para piyasasında kullanılmaktadır.  Saklama araçları olarak kullanılmaktadır. Makineler yardımı il çalıştıkları bilinmektedir. Ortak bir sözleşme ve kuralların işlem yapılacak makine tarafından da bilinmesi ve kodlanması gerekmektedir. İnsan müdahalesi olmadan otomatik bir şekilde çalışmaktadır. Yapılan işlemler hızlı ve güvenilir bir ortam içerisinde gerçekleşmektedir. Çalışma prensipleri ve koşulları arasında deterministik özellik göstermeleri vardır.

Yapılması istenilen görevlerin yerine getirilmesi istenildiği zaman hızlı bir şekilde yerine getirmektedir. Belirli bir merkezi bulunmamaktadır. Blockchain ağı üzerinden işlemlerin yapılmasından sorumludur. Son dönemlerde kripto para piyasalarında tercih edilen ve kullanım alanını genişleten bir uygulama olarak büyümeye devam etmektedir. İstenilen ir görevi yerine getirmektedir.

Tanımlanmayan bir görev ve işlem verilmesi durumunda kayıt edilmediği için görevi yerine getirememektedir. Otonom bir özelliğe sahiptir. Bekleme yapmadan işlemleri hızlı ve zaman kaybetmeden yapabilmektedir. Uygulamaya konulma aşamalarından sonraki süreçlerde değiştirme özellikleri bulunmamaktadır.