• AMERIKAN DOLARI
  16,2321
  % -0,81
 • € EURO
  17,4080
  % -1,00
 • BITCOIN/TL
  461731,237
  % -4,75
 • ETHEREUM/TL
  28131
  % -8,35
 • SHIBA INU/TL
  0.00016789
  % -6,85
 • BNB/TL
  4845.96
  % -6,30
 • LITECOIN/TL
  999.65
  % -5,84
 • RIPPLE/TL
  6.21
  % -4,33

Altın Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Altın Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Altın Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Altın hesabı son dönemlerde çok başvurulan bir para biriktirme ve yatırım yapma yöntemidir. Altın hesabı sayesinde pek çok kişi para biriktirerek büyük yatırımlar almıştır. Sürekli artışta olan altın sayesinde kişiler yatırdıkları paralar değerlenmektedir.

Altın Hesabı Nedir?

Altın hesabı kullanmak için ilk olarak bir bankadan açılmış olması gerekir. Böylece kişiler ya nakit para olarak ya da direkt altın olarak buraya yatırabilir. Kişiler altın hesabına nakit koyacağı zaman gram altın olarak da yatırabilir. Direkt altın olarak yatırılmak istendiğinde ise çeyrek altın, bilezik gibi büyük birikimler de konulabilir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak isteyen bir kişi ilk olarak hesap açmak istediği bankaya gitmelidir. Ya da açılmak istenen bankanın direkt internet bankacılığı ya da mobil uygulaması üzerinden altın hesabı kolay bir şekilde açılabilmektedir. Mobil uygulaması üzerinden altın hesabı açmak isteyenler gereken adımları takip ederek altın hesabını açabilir. Banka şubesine gidildiği zaman da banka çalışanları tarafından yardım edilerek bank hesap altın hesabı açılabilmektedir.

Vadeli Altın Hesabı

Vadeli altın hesabı, vadeli döviz ya da vadeli TL hesaplarında olduğu gibi seçilen vade süresi içerisinde altınlarda belli bir faiz oranıyla kazanç sağlamak mümkündür. Vadeli altın hesabının diğer vadeli hesaplardan farkı olarak piyasada hem faiz oranına göre kazanç sağlanmaktadır hem de altın fiyatlarına göre kazanç sağlanmaktadır. Bu sayede aslında vadeli altın hesabı  kişilere iki katı para kazandırmaktadır. Vadeli altın hesabı açmak için asgari olarak ortalama 10 gram altın almak koşuluyla açılmaktadır. Bununla birlikte faiz tutarı üzerinden %15 stopaj kesintisi yapılmaktadır.

Vadesiz Altın Hesabı

Vadesiz altın hesabı herhangi bir vade beyanı olmadan birikim yapmak veya altın alım satımını gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. Hesap açıldığı zaman alım satım işlemlerinde yapılacak olan altın tesliminde herhangi bir fiziki altın teslim yapma zorunluluğu yoktur. Satış yapılırken o anki kura göre para hesaba virman yoluyla aktarılabilir. Altın hesabında bozdurulan altınları herhangi bir vergi masrafı ya da işçilik masrafı maliyeti çıkmaz. Böylece kişilerin karı da daha fazla olabilir.