• AMERIKAN DOLARI
  16,2379
  % -0,77
 • € EURO
  17,4233
  % -0,89
 • BITCOIN/TL
  462141,459
  % -4,07
 • ETHEREUM/TL
  28014
  % -7,22
 • SHIBA INU/TL
  0.00016821
  % -4,76
 • BNB/TL
  4820.96
  % -4,99
 • LITECOIN/TL
  994.39
  % -5,52
 • RIPPLE/TL
  6.16
  % -4,16

Bireysel Emeklilik İçin Fon Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Bireysel Emeklilik İçin Fon Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Bireysel emeklilik, kişilerin çalışma süreleri boyunca belirli miktarlarda ödeme yaparak emeklilik hesaplarında para biriktirme sistemidir. Yeni olarak uygulamaya geçmeye başlamıştır. Çeşitli fonlar altında bireysel emeklilik düzenlemeleri yapılmaktadır. Aylık belirli ücretler kişiler tarafından düzenli olarak ödenerek hesap içerisinde belirli miktarda paranın birikmesi sağlanmaktadır

Bireysel Emeklilik Fon Seçimi Aşamaları

Bireysel emeklilik fon seçimi kazandırma oranına da bakılarak tercih edilmektedir. Kişilerin tasarruf sağlamak amacıyla hesaplarında birikim yapmaları BES olarak adlandırılmaktadır. Sistem üzerinde emeklilik için birikim yapmaya başlayan kişiler istedikleri sürede yılda altı kez olmak şartı ile fonlarını değiştirme haklarına sahiptir. Emeklilik fonları kişilere hesapları üzerinden belirli oranlarda kazandırmaktadır. Çalışan kişilerin birçoğunun bu tür fon sistemlerinden faydalanmadıkları görülmektedir.

Bireysel emeklilikte fonlar kişiler tarafından araştırılmaktadır. Çalışan insanların kendi geleceklerini güvence altında tutmak istemeleri üzerinde hesaplarında birikim sağlamak amacıyla emeklilik sistemlerine başvuru yapılmaktadır. Kazandırma oranının yüksek olması da önem taşımaktadır. Yıllar içerisinde emeklilik fonlarının getiri oranları da değişiklik göstermektedir. 2020 yılı yapılan araştırmalara göre en fazla fon kazandıran yıl olmuştur. Yıl bazlı değişen oranlar ve karlar hesaplanarak her yıl içerisinde düzenli olarak güncellemeler yapılmaktadır.

Bireysel Emeklilik Fon Seçimlerinin Önemi

Bireysel emeklilik tercihi çalışan ve emeklilik fonu açtırmak isteyen insanlar tarafından verilmektedir. Çoğu iş yerinde çalışmaya başlanıldığı andan itibaren işveren tarafından kişilere fon sistemi açılmaktadır. Düzenli olarak aylık maaşlardan belirli tutarlar BES hesabı üzerine yatırılmaktadır. Yatırılan tutarlar hesap içerisinde birikmektedir. Hesapta biriken paraların çekim süreleri değişmektedir. BES sistemi önemli bir yatırım sistemidir. Kişilerin birikimlerine devlet tarafından da katkı yapılmaktadır. Emeklilik için farklı fon seçimleri de mevcuttur. Altın fonu, döviz ağırlıklı fonlar, para fonu olarak da farklı birikim modelleri bulunmaktadır.

2021 yılı içerisinde emeklilik fonlarının getirisi ve oranının seviyesi üzerine araştırmalar yapılmaktadır. Emeklilik adına düzenlenen fonlar kişi bütçelerinden tasarruf yapılmasını sağlamaktadır. İnsanların çalışma hayatları boyunca çoğu durumlarda çalıştıkları iş yerleri tarafından bireysel emeklilik başvuru yapılmaktadır. Otomatik olarak çalışan bireylerde bu işlem yapılır. Bireysel emeklilik birikim adı altında öneme sahip olarak ülkemizde milyonlarca kişi tarafından tercih edilmektedir.