• AMERIKAN DOLARI
  16,2121
  % -0,88
 • € EURO
  17,4332
  % -0,89
 • BITCOIN/TL
  462583,676
  % -4,10
 • ETHEREUM/TL
  28068
  % -6,78
 • SHIBA INU/TL
  0.00016889
  % -4,45
 • BNB/TL
  4824.47
  % -5,03
 • LITECOIN/TL
  994.33
  % -5,63
 • RIPPLE/TL
  6.16
  % -4,21

Çiftçiler İçin Krediler Neler?

Çiftçiler İçin Krediler Neler?

Çiftçiler için krediler diğer kredilerden biraz daha farklıdır. Bankalar çiftçilerin tarımsal faaliyetleri için kullandıkları su giderlerini, elektrik giderlerini, hasat zamanı gibi hasat zaman oluşabilecek ihtiyaçlarını karşılamaları için sağladıkları kredilerdir. Bu krediler çiftçilerin kendi ihtiyaçlarına yönelik olduğu için her paket ve her şart birbirinden farklıdır. Bununla ilgili hesaplamalarda mevcut olarak bulunmaktadır.

Çiftçilere Kredi Veren Bankalar

Çiftçilere kredi veren bankalar mevcuttur. Her banka çiftçilere özel kredi hazırlamamıştır. TEB, Akbank, Vakıfbank, QNB Finansbank, İş Bankası, Denizbank, Ziraat Bankası ve Şekerbank çiftçilere kredi veren bankalar arasında yer almaktadır. Fakat her bankanın verdiği kredi paketleri birbirinden farklıdır. Bu sebeple kredi isteyen çiftçi kendi ihtiyaçlarına yönelim bir banka bularak buradan kredi çekmelidir.

Çiftçi Kredi Hesaplama

Çiftçilere sunulan krediler birbirinden farklı olsa da çiftçilerin alabilecekleri kredilerin hesaplanması da önemlidir. Her çiftçi her bankadan kredi alamayabilir. Bankaların çiftçileri için özel olarak sundukları krediden yararlanmak için ilk olarak çiftçi kayıt belgesi gereklidir. Çiftçi kayır belgesine sahip olan çiftçiler bankadan seçtikleri kredi türüne göre 2 ila 60 ay arasında vade alabilir.

Çiftçi Kredisi Faiz Oranları

Çiftçiler için kredi kullanımı genelde tarımsal faaliyet geçekleştirirken giderlerine göre değişmektedir. Bununla birlikte çektikleri krediye göre belli bir miktar faiz ödemelerini de yapmaları gerekir. Çiftçi kredileri bankadan bankaya değişiklik gösterse de oldukça çeşitlidir. Arazı alımına yönelik krediler, hayvancılıkla ilgili krediler, seracılık kredisi, hasat kredileri gibi seçenekler vardır.

Hasat kredileri hasat edilen tarım ürününe göre ve yapılan mevsime göre genelde değişiklik göstermektedir. Hasat kredisi senelik olarak ödeme yapılacak şekilde hesaplanmaktadır. Çiftçi kredilerinde de faiz oranı hesaplama bu sebeple kredinin çeşitliliğine göre ve özel harcamalara göre değişkenlik göstermektedir.

Çiftçi kredileri birbirinden değişiklik gösterdiği için doğal olarak faizlerinde de değişiklikler gözlemlenecektir. Faiz oranlarının hesaplanması için kredi çekilen bankayla ilgili görüşme yapılmalıdır. Böylece net bir cevaba da varılması mümkün olacaktır. Hayvancılıkla ilgili kredi çekmek isteyenler küçükbaş, büyükbaş ya da kümes hayvanları için devlet destekli hayat sigortasını yaptırarak devletten destek alabilir. Böylece hayvanlarını da güvence altına alabilir.