• AMERIKAN DOLARI
  16,2327
  % -0,74
 • € EURO
  17,4818
  % -0,66
 • BITCOIN/TL
  463524,460
  % -3,81
 • ETHEREUM/TL
  28157
  % -6,31
 • SHIBA INU/TL
  0.00016923
  % -4,39
 • BNB/TL
  4843.71
  % -4,50
 • LITECOIN/TL
  998.55
  % -4,94
 • RIPPLE/TL
  6.18
  % -3,99

Dolar kuru neden yükseliyor ?

Dolar kuru neden yükseliyor ?

Dolar kuru, birçok nedenle yükselebilir. Aynı durum, düşmesi yönünde de gerçekleşebilir. Burada söz konusu olan neden yükseldiği ise, bunu detaylı biçimde inceleyerek sonuca bağlayabiliriz. Dolar kuru, pek çok nedenle yükselebilir. Bizim bahsettiğimiz örnekte ise ülkemizde yükselen dolar kuru önemli olacaktır. Türkiye’de dolar kuru neden yükseliyor? Bizim için önemli olan bu soru olduğu için, doların yükselişinden bahsederken buna değineceğiz.

Dolar Kuru Neden Yükselir?

Öncelikle dolar kurunun ne olduğunu bilmemiz çok önemlidir. Dolar kuru dediğimizde ülkemizde amerikan doları anlaşılır. Ancak, kanada doları da vardır. Birçok ülkenin para birimi dolar olabilir. Burada oluşan farklılığa bir parantez açarak engel olalım. Dolar kuru denilince amerikan dolarını kastediyoruz. Çünkü, ülkemizde amerikan doları ciddi biçimde önemsenmektedir.

Dolar kuru, piyasada belirlenen bir değerdir. Yükselişi ise çok basit biçimde öğrenilebilir. Bir para biriminin talep edilmesi, onun değerlenmesini sağlar. Şimdi, “dolar kuru neden yükselir?” diye gelen soruları hızlıca cevaplayabiliriz. Dolar kuru, dolara olan talebin artış göstermesi nedeniyle yükselir. Kısaca, toplumun genelinin talep etmesi nedeniyle dolar yükseliyor diyebiliriz. Peki, halkımız neden dolar talep ediyor? İşte bunu gibi doğru soruları sorarak sonuca gidebiliriz.

Halkımız doları talep ettiği için ve kendi parasından kaçındığı için ülkemizde dolar kuru yükseliyor. Öyleyse halkımız neden kendi parasından kaçıyor? İşte bu soruyla birlikte enflasyon tanımını elde edebiliriz. Türk lirası, yüksek enflasyon nedeniyle talep edilmiyor. TL ile maaş alan insanlar, paralarını dolara çevirmeye çalışıyor. TL ile geçimini sağlayan insanlar, dolar kuru üzerinden fiyatlanan ürünlere talep yaratıyor. Örneğin; ABD doları ile fiyatlanan bilgisayarlara veya telefonlara talep yaratıyor. O nedenle, dolar kuru talebi artıyor. Bu durumda ise TL değer kaybediyor. TL değer kaybettiği için dolar kurunun yükseldiğini söylüyoruz. Kısacası, kendi para birimimiz yerine, kendi ürünlerimiz varken ithal ürünleri tercih etmemiz nedeniyle dolar kuru yükseliyor.

Dolar kuru, birçok çeşitli nedenle yükselebilir. Ancak bizim ülkemizde gerçekleşme nedeni, TL’nin enflasyon karşısında erimesidir. İnsanlar, bunu anladığı için ülkemizde dolarizasyon diye tabir ettiğimiz durum gerçekleşmektedir. Dolarizasyon ise, bir ülkenin kendi parası yerine dolar ve türevlerini talep etmesidir. İşte ülkemizde dolar kuru bu gibi nedenlerle yükseliyor.