• AMERIKAN DOLARI
  17,9113
  % -0,23
 • € EURO
  18,3024
  % -0,09
 • BITCOIN/TL
  413196,581
  % -3,70
 • ETHEREUM/TL
  30200
  % -5,21
 • SHIBA INU/TL
  0.00020943
  % -5,41
 • BNB/TL
  5753.91
  % -1,56
 • LITECOIN/TL
  1055.25
  % -6,35
 • RIPPLE/TL
  6.57
  % -3,84

Spekülasyon ve Manipülasyon Nedir ?

Spekülasyon ve Manipülasyon Nedir ?

Spekülasyon ve manipülasyon, özellikle geleneksel borsalarda ve kripto para piyasasında sıklıkla karıştırılmaktadır. Aslında çok basit iki kavramdır. Ancak, basit farklılıkları vardır. Spekülasyon ve manipülasyonun farklarınızı sizinle inceleyelim mi?

Spekülasyon Nedir?

Spekülasyon, finansal piyasaların olmazsa olmazıdır ve aynı zamanda piyasalar için olumlu bir harekettir. Spekülasyon, genel tabiriyle bir malı veya bir coini ucuzken almaya çalışıp, aynı malı veya coini pahalıyken satma girişimidir. Kısacası, bütün ticaretler için en önemli etkendir. Eğer ticaret yapacak kişi bu durumu sağlayamazsa ticaret başarısız biçimde sonlanır. Bu durumda piyasa ve alıcılar kazanamaz. Uzun vadede spekülasyon aslında ticaretin gerçekleşmesini sağlayan en önemli nedendir. İnsanların piyasada bulunma nedeni zaten spekülasyon yapmaktır. Spekülasyon yapmayı düşünmeyen birey, zaten hiçbir alım satım yapmaz. Bu durumda piyasa kötü etkilenir.

Manipülasyon Nedir?


Manipülasyon sıklıkla spekülasyon ile karıştırılır. Bu nedenle, çok dikkat edilmesi gerekir. Manipülasyon tehlikelidir ve suçtur. Spekülasyon ise faydalı bir aktivitedir. İki kavram arasında bulunan en önemli fark, manipülasyonun hileli bir hareket olmasıdır. Dolayısıyla manipülasyon bir çeşit suçtur. Ancak, kripto para piyasaları denetlenmediğinden dolayı manipülasyonu engelleyecek bir oluşum bulunmamaktadır. Peki, öyleyse manipülasyondan korunmak için ne yapmak gerektiğini biliyor musunuz? Öğrenmek için neler yabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olmak amacıyla şunları söyleyebiliriz: Manipülatörü iyi tanımanız gerekmektedir. Birileri bir şeyler dedi diyerek peşinden gitmemeniz gerekmektedir.  Öncelikli olarak kendi finansal kararlarınızı verirken başkalarından etkilenmemeniz gerekmektedir. Bunlara dikkat ederseniz manipülasyona karşı korunmuş olacaksınız.